Bankroll management v pokeru: pevné procento, Kelly a stop-loss
Tři metody bankroll managementu v pokeru propočítané na skutečných číslech: pevné procento, Kellyho kritérium a stop-loss, a risk of ruin za každou z nich.
Od PokerRoll9 min čtení
Bankroll management v pokeru je pár čísel, která si stanovíte dřív, než si sednete ke stolu: kolik buy-inů držíte, kolik z bankrollu smí stát jedno sezení a kdy jdete o limit níž. Většina hráčů je nastavuje podle pocitu a pocit downswing o 40 buy-inů nepřežije.
V tomto článku propočítáme tři metody, se kterými vážní hráči opravdu pracují, tedy pevné procento, Kellyho kritérium a stop-loss, na číslech jednoho a téhož hráče. Uvidíte, kde se shodnou, kde se rozcházejí a jaké riziko vám každá z nich nechá.
Hlavní body
- Bankroll, který potřebujete, vychází z vašeho winratu a variance, ne z kulatého čísla z fóra.
- Pevné procento určuje váš limit, Kelly ukazuje nejagresivnější limit, který ještě dává smysl, a stop-loss omezuje jedno sezení. Odpovídají na různé otázky.
- Risk of ruin (riziko krachu bankrollu) mění pocit „na tomhle limitu jsem v bezpečí“ v číslo, které si můžete ověřit.
- Běžná rada 20 až 30 buy-inů je minimum pro prověřené vítězné hráče, ne plán: hráči s 3 bb/100 nechává na pevném limitu pravděpodobnost krachu 10 až 23 %.
- Váš winrate je až do velkého vzorku jen odhad se širokým rozpětím, proto plánujte s opatrným číslem.
Tři čísla, která potřebuje každá metoda
Všechny metody níže potřebují stejné tři vstupy ve stejných jednotkách. U cash game je zvykem počítat v big blindech na 100 rozdání, zapisuje se to bb/100.
- Winrate. Váš průměrný zisk na 100 rozdání. Měřte ho v bb/100, ne v penězích: peníze se se změnou limitu mění, bb/100 ne.
- Směrodatná odchylka. Jak daleko vaše výsledky kolem tohoto průměru kolísají, opět na 100 rozdání. V no-limit hold'emu se většina hráčů pohybuje mezi 80 a 100 bb/100; tento článek počítá s 90.
- Bankroll. Peníze vyčleněné jen na poker, počítané v buy-inech po 100 big blindech na limitu, který hrajete.
Všechny příklady se týkají jednoho hráče: vyhrává 3 bb/100 se směrodatnou odchylkou 90 bb/100 a má bankroll 5 000 $. Turnajoví hráči mohou postupovat stejně s ROI na turnaj a směrodatnou odchylkou v buy-inech; věnuje se tomu samostatná část níže.
Metoda 1: pevné procento
Nikdy neriskujete víc než pevný podíl bankrollu najednou. Běžnou variantou jsou 2 % na sezení, přičemž v sázce je buy-in jednoho sezení.
Při bankrollu 5 000 $ jsou 2 % přesně 100 $, tedy jeden buy-in o 100 big blindech na NL100. Pravidlo proto říká: hrajte NL100, dokud na něj máte aspoň 50 buy-inů. S čísly tohoto hráče nese 50 buy-inů na pevném limitu risk of ruin zhruba 2,5 %.
Užitečné je, co se stane po prohře. Když 2 % přepočítáváte z aktuálního bankrollu, downswing zmenší limit, který smíte hrát. Limity jdou po stupních, takže v praxi to zní takto: když bankroll klesne pod 50 buy-inů na NL100, hrajte NL50, dokud se nezotaví. Hráč, který to dodržuje, nikdy nezkrachuje; downswing ho stojí limit, ne celý bankroll.
Slabinou je, že 2 % jsou stejné číslo pro každého. Pravidlo nebere v úvahu, jestli vyhráváte 1 bb/100, nebo 6, ani jestli hrajete hru, která kolísá dvakrát víc. K tomu slouží zbylé dvě metody.
Metoda 2: Kellyho kritérium
Kellyho kritérium odpovídá na jinou otázku: na jakém limitu poroste bankroll dlouhodobě nejrychleji? Pro hru s winratem μ a směrodatnou odchylkou σ na 100 rozdání je odpovědí big blind ve výši μ / σ² bankrollu. Obráceně řečeno: Kellyho bankroll je σ² / μ big blindů.
Kellyho bankroll = σ² / μ = 90² / 3 = 2 700 big blindů = 27 buy-inů
Při plném Kellym tedy tento hráč může hrát s big blindem až 5 000 $ / 2 700 = 1,85 $: NL200 je těsně za hranicí, NL100 s rezervou pod ní. To je mnohem agresivnější než pravidlo 2 % a má to svou cenu: pokud držíte 27 buy-inů a nikdy nejdete o limit níž, risk of ruin je zhruba 13,5 %.
| Podíl | Buy-iny po 100 bb | Největší big blind při 5 000 $ | Risk of ruin bez změny limitu |
|---|---|---|---|
| Plné Kellyho kritérium | 27 | 1,85 $ | 13,5 % |
| Poloviční Kelly | 54 | 0,93 $ | 1,8 % |
| Čtvrtinový Kelly | 108 | 0,46 $ | 0,03 % |
Plný Kelly je strop, ne cíl, a to ze tří důvodů:
- Váš winrate je odhad. Kelly předpokládá, že ho znáte. Pokud je vaše skutečná výhoda poloviční, než si myslíte, je váš „plný Kelly“ ve skutečnosti dvojnásobný Kelly, a při dvojnásobném Kellym bankroll úplně přestane růst, zatímco výkyvy se dál zvětšují.
- Kelly předpokládá, že limit neustále přizpůsobujete. Vlastnost „nikdy nezkrachujete“ platí jen tehdy, když vás každá prohra okamžitě posune o limit níž. Většina hráčů jde níž pozdě, pokud vůbec.
- Výkyvy jsou brutální. I při dokonalém dodržování má bankroll na plném Kellym padesátiprocentní šanci, že se cestou nahoru někdy zmenší na polovinu.
Proto hráči, kteří s Kellym vůbec pracují, používají jen jeho zlomek. Poloviční Kelly znamená poloviční limit, neboli dvojnásobný bankroll: 54 buy-inů a risk of ruin 1,8 % na pevném limitu. Čtvrtinový Kelly znamená 108 buy-inů. Všimněte si, jak blízko pravidlu 2 % poloviční Kelly vychází: dva různé argumenty u tohoto hráče skončí kolem 50 buy-inů.
Metoda 3: stop-loss
Stop-loss je pravidlo pro odchod ze sezení: například skončit po prohře tří buy-inů. Je oblíbený a často se mu přisuzují účinky, které nemá.
Na pevném limitu stop-loss nesnižuje váš risk of ruin. Každé rozdání má stejnou očekávanou hodnotu, ať jste dva buy-iny v plusu, nebo tři v minusu, takže zkrácené sezení mění jen to, jak se vaše výsledky rozdělí do sezení, ne kde skončí celkový součet.
Stop-loss ale mění, kolik rozdání odehrajete ve chvílích, kdy hrajete špatně. Pokud víte, že po velké prohře hrajete volněji nebo agresivněji, stop-loss odstraní přesně tato rozdání, a tím zvýší váš skutečný winrate. Berte ho jako nástroj pro kvalitu rozhodování: nastavte ho před sezením na úroveň, která se spustí jen v opravdu špatných dnech, a během sezení ho nikdy neposouvejte.
Stejná logika platí pro „stop-win“. Skončit v plusu, abyste si výsledek uzamkli, působí rozumně, ale pokud je hra dobrá a vy hrajete dobře, předčasný odchod vás jen připraví o rozdání s kladnou očekávanou hodnotou.
Kde se tři metody rozcházejí
Takto vychází stejný hráč u všech tří metod:
| Metoda | Nejvyšší big blind při 5 000 $ | Počet buy-inů | Risk of ruin na pevném limitu |
|---|---|---|---|
| Pevná 2 % | 1,00 $ (NL100) | 50 | 2,5 % |
| Plný Kelly | 1,85 $ | 27 | 13,5 % |
| Poloviční Kelly | 0,93 $ | 54 | 1,8 % |
| Čtvrtinový Kelly | 0,46 $ | 108 | 0,03 % |
| Stop-loss | Bez vlivu | Bez vlivu | Bez vlivu |
Pevné procento a poloviční Kelly se shodují; plný Kelly je agresivní hranice toho, co se dá obhájit; a stop-loss vůbec není metoda pro volbu limitu. Rozumný plán použije první dvě k výběru limitu a třetí k tomu, aby plán ochránil před špatnou nocí.
Risk of ruin: číslo za každou metodou
Všechna rizika výše vycházejí z jedné aproximace, té samé, kterou používá kalkulačka risk of ruin:
risk of ruin ≈ e^(−2 × winrate × bankroll / směrodatná odchylka²)
Když dosadíte winrate a směrodatnou odchylku v bb/100 a bankroll v big blindech, můžete z ní spočítat bankroll, který drží riziko na libovolné úrovni. Pro tohoto hráče:
| Risk of ruin | Bankroll (big blindy) | Buy-iny po 100 bb |
|---|---|---|
| 5 % | 4 045 | 41 |
| 1 % | 6 217 | 63 |
| 0,1 % | 9 326 | 94 |
Teď to porovnejte s radami, které dostává většina hráčů. Publikované příručky uvádějí jako minimum pro no-limit cash game 20 až 30 buy-inů: The Poker Bank říká 20 a úvod do bankroll managementu na PokerNews uvádí jako minimum 25 až 30 a jako střední variantu 40 až 50. Podívejte se, jaké riziko vám tato čísla nechají podle toho, jak dobře skutečně vyhráváte:
| Winrate | 20 buy-inů | 30 buy-inů | 50 buy-inů | 100 buy-inů |
|---|---|---|---|---|
| 1,5 bb/100 | 47,7 % | 32,9 % | 15,7 % | 2,5 % |
| 3 bb/100 | 22,7 % | 10,8 % | 2,5 % | 0,06 % |
| 5 bb/100 | 8,5 % | 2,5 % | 0,21 % | méně než 0,01 % |
Pro silného hráče s 5 bb/100 znamená 30 buy-inů riziko 2,5 %, což je v pořádku. Hráč s 1,5 bb/100 ale se stejnými 30 buy-iny zkrachuje zhruba v jednom případě ze tří, pokud nikdy nepůjde o limit níž. Pravidlo je stejné, riziko ne, protože pravidlo ignoruje ten jediný vstup, na kterém záleží nejvíc.
Ve všech číslech v této části jsou schované tři předpoklady: limit zůstává stejný, nikdy nic nevybíráte a winrate je ten skutečný. Žádný z nich neplatí navždy. Sestup o limit níž po downswingu vaše skutečné riziko snižuje, výběry ho zvyšují a winrate je ze všech nejslabší článek.
ROI na turnaj v %, u cash game winrate v bb/100.
Za turnaj, u cash game celý buy-in ve výši 100 big blindů.
Když pole necháte prázdné, použije se typická hodnota pro daný formát. U cash game v bb/100, jinak v buy-inech na turnaj.
Abyste viděli, jaké riziko nesete teď.
- Potřebný počet buy-inů
- 63
- Pro risk of ruin 1,0 %.
- Potřebný bankroll
- 6 300
- Použitá směrodatná odchylka
- 90 bb/100
buy-iny = ln(1 / riziko) x odchylka² / (2 x výhoda)
Kalkulačka pokerového bankrollu - Kolik buy-inů vaše hra potřebuje při riziku, které jste ochotni přijmout.
Váš winrate je jen odhad s chybovým rozpětím
Winrate změřený na vzorku je odhad toho skutečného a pokerové vzorky jsou plné šumu. Přibližný 95% interval kolem naměřeného winratu je ±1,96 × σ / √(počet rozdání / 100). Při 90 bb/100 to po 10 000 rozdáních dělá ±17,6 bb/100, po 50 000 ±7,9 a po 100 000 ±5,6.
Jinými slovy, hráč, který je po 50 000 rozdáních na +3 bb/100, může být ve skutečnosti cokoli od prohrávajícího hráče po silného vítěze. To je nejsilnější argument pro konzervativní bankroll: ať používáte jakoukoli metodu, dosaďte do ní opatrný winrate, ne svůj nejlepší odhad. Kalkulačka hodinovky ukáže tento interval pro váš vlastní vzorek a článek Downswing, nebo leak? rozebírá, jak číst výsledky, dokud je interval ještě široký.
Turnaje potřebují mnohem větší bankroll
Stejný vzorec funguje i pro turnaje: místo winratu dosadíte ROI na turnaj a směrodatnou odchylku měřenou v buy-inech. Rozdíl je ve velikosti této směrodatné odchylky: několik velkých výher a spousta malých proher způsobují, že turnajové výsledky kolísají mnohem víc než v cash game.
Hráč s ROI 20 % potřebuje pro risk of ruin 5 % zhruba 120 buy-inů v turnajích se 100 až 200 hráči a zhruba 367 v turnajích s tisícem a více hráčů. Kalkulačka pokerového bankrollu doplní typickou směrodatnou odchylku pro každý formát, takže si můžete ověřit svůj vlastní případ.
Plán pro bankroll v šesti krocích
- Změřte své vstupy. Winrate a směrodatnou odchylku pro formát a limit, který hrajete, z vlastních výsledků.
- Zvolte si riziko. 5 %, pokud dokážete bankroll doplnit z příjmu, 1 % nebo méně, pokud ne.
- Určete velikost bankrollu. Použijte risk of ruin s opatrným winratem a výsledek porovnejte s polovičním Kellym.
- Stanovte bod pro sestup o limit níž. Použijte pro něj druhou, vyšší úroveň rizika. Tento hráč hraje NL100, dokud bankroll odpovídá hodnotě pro 5 %, tedy 41 buy-inům, a jde o limit níž, pokud bankroll klesne pod hodnotu pro 10 %, tedy 32 buy-inů. Obě hranice si zapište.
- Nastavte stop-loss pro sezení, pokud prohry ovlivňují vaši hru, a to na úroveň, která se spustí jen ve špatných dnech.
- Každých pár tisíc rozdání vše přezkoumejte. Přepočítejte vstupy a přizpůsobte limit bankrollu, ne náladě.
Posun o limit výš má vlastní pravidla, protože krátká série výher o novém limitu vypovídá velmi málo: článek kdy jít o limit výš popisuje, jak si dát shot s pevným rozpočtem a pevně daným bodem odchodu.
Každá metoda stojí na vašich vlastních číslech
Všechno výše běží na třech vstupech: skutečném winratu, skutečné směrodatné odchylce a skutečné historii bankrollu. Když kterýkoli z nich jen odhadnete, výsledek je pouhá dekorace.
K tomu slouží sledování. Zapisujte každé sezení s buy-iny, cash-outy a hodinami a winrate, hodinovka i výkyvy pak budou vycházet z vašich výsledků, ne z paměti. PokerRoll to dělá pro živou i online hru, zdarma, a kalkulačky, na které tu odkazujeme, běží na stejném enginu jako jeho asistent PokeAI. Pokud chcete druhý pohled na stejné principy, základy bankroll managementu na PokerFuse probírají buy-iny podle formátu a risk of ruin a The Poker Bank počítá, jak dlouho při daném winratu trvá posun o limit výš.
Nejdřív tedy sledujte, a teprve potom se rozhodujte.
Časté otázky
- Kolik bankrollu potřebuji na poker?
- Záleží na vašem winratu a na tom, jak moc vaše výsledky kolísají, ne na pevném pravidle. Hráč cash game, který vyhrává 3 bb/100 se směrodatnou odchylkou 90 bb/100, potřebuje zhruba 41 buy-inů, aby udržel risk of ruin na 5 %, a 63 buy-inů pro 1 %. Menší výhoda nebo větší výkyvy to číslo rychle zvednou.
- Stačí na cash game 20 nebo 30 buy-inů?
- Jen solidnímu vítěznému hráči. Při 3 bb/100 a směrodatné odchylce 90 bb/100 je s 20 buy-iny pravděpodobnost 22,7 %, že přijdete o celý bankroll, pokud nikdy nepůjdete o limit níž, a s 30 buy-iny 10,8 %. Při 1,5 bb/100 nese 30 buy-inů riziko 32,9 %. Berte 20 až 30 buy-inů jako minimum pro prověřeného vítězného hráče s pevným pravidlem pro sestup o limit níž.
- Hodí se Kellyho kritérium pro bankroll management v pokeru?
- Jako horní hranice ano. Plný Kelly maximalizuje dlouhodobý růst, ale prudce kolísá: na pevném limitu po něm zůstává risk of ruin zhruba 13,5 %. Navíc předpokládá, že svůj winrate znáte, a to neznáte. Většina hráčů, kteří s ním pracují, hraje na polovinu nebo čtvrtinu Kellyho, tedy s dvakrát nebo čtyřikrát větším bankrollem, než jaký vychází z Kellyho.
- Chrání stop-loss můj bankroll?
- Přímo ne. Každé rozdání má stejnou očekávanou hodnotu, ať jste v plusu, nebo v minusu, takže odchod po prohře na pevném limitu váš risk of ruin nezmění. Stop-loss pomáhá, když po prohrách hrajete hůř, protože odstraní právě tato rozdání. Používejte ho jako rozhodovací pravidlo, ne jako ochranu bankrollu.
- Co je risk of ruin v pokeru?
- Pravděpodobnost, že bankroll na pevném limitu klesne na nulu, při daném winratu a směrodatné odchylce. Obvyklá aproximace je e^(-2 x winrate x bankroll / druhá mocnina směrodatné odchylky), se všemi hodnotami ve stejných jednotkách. Předpokládá, že nikdy nepůjdete o limit níž a že svůj winrate znáte, takže ji berte jako číslo pro plánování, ne jako záruku.
Kalkulačky použité v článku
- Kalkulačka pokerového bankrollu
Spočítejte, kolik buy-inů potřebujete na cash game, sit & go a turnaje podle svého winratu nebo ROI, kolísání výsledků a rizika krachu, které přijímáte.
- Kalkulačka risk of ruin
Zjistěte, jak pravděpodobné je, že váš bankroll při vašem ROI a varianci zkrachuje, a kolik buy-inů potřebujete, aby riziko kleslo pod 5 % nebo 1 %.
- Kalkulačka hodinovky
Převeďte bb/100 na hodinovku podle počtu stolů a limitu, přičtěte rakeback a zjistěte, v jakém rozpětí je váš skutečný winrate po odehraných rozdáních.
Získejte tato čísla ze svých vlastních sezení
PokerRoll je bezplatný bankroll tracker a deník sezení pro živý i online poker. Ze zapsaných sezení spočítá hodinovku, ROI a výkyvy podle limitu a formátu.